Published On: 31 července, 2023486 words2,5 min read

5 tipů, jak fotit obrazy

Namalovat obraz není až tak složité. Samozřejmě – jak pro koho. Ale vyfotit ho potom tak, aby výsledné foto odpovídalo skutečnosti na plátně, není vždy jednoduché.

Tady je 5 PRAVIDEL, kterých se držte, pokud chcete ze své fotky dostat maximum. Nejhorší je si totiž myslet, že špatné foto upravíte v nějakém digitálním programu. Taková úprava vás stojí spoustu času a výsledek je nula.

 

 1. Kolmá poloha obrazu

  Obraz pověste na zeď nebo dejte do malířského stojanu tak, aby byl kolmo k fotoaparátu – jednoduše řečeno tak, aby svislice plátna byly vůči sobě i fotografii rovnoběžné. Nebudete muset křivě vyfocený obraz posléze zdlouhavě narovnávat např. ve Photoshopu.

 2. Správné světlo

  Zajistěte, aby byl obraz dobře osvětlen, ale zároveň nebyl příliš vystaven přímému slunečnímu záření. Použijte měkké a rovnoměrné světlo, ideálně od okna. Za příznivého počasí lze fotit i venku – v tom případě obraz postavte na místo, kam nepadají přímé sluneční paprsky, které by mohly změnit barvy i detaily malby.

 3. Foťte bez blesku

  Použití blesku může způsobit tvrdé stíny a nevhodné odlesky na obrazech.

 4. Používejte stativ

  Abyste zabránili rozmazaným fotografiím, vždy upevněte fotoaparát do stativu. Stabilní fotoaparát umožní zachytit jemné detaily a textury obrazu bez rozostření.

 5. Nastavte vysoké rozlišení

  Fotografie s nízkým rozlišením nelze efektivně zvětšovat, aniž by se ztratila kvalita. To je nežádoucí, pokud chcete použít fotografie ve větším měřítku, například pro tisk na plátno nebo pro vytvoření větších prezentací.

Já si po dvacet let vystačila se starým fotoaparátem a fotila na denním světle, u okna. Foťák jsem zajistila v podomácku vyrobeném stativu – kdybyste ho viděli, museli byste se smát. Foťák mi ale před pár měsíci dosloužil. Naštěstí dnešní mobily již mají velice kvalitní foťáky s velkým rozlišením. Navíc jsem si dokoupila stojan s různě nastavitelným osvětlením a stativem v jednom. Velký výběr kruhových světel najdete např. na www.film-technika.com

Další možností, jak dobře nafotit své obrazy, je svěřit je do rukou odborníkům nebo nechat obraz přímo naskenovat. To je podle mě nejlepší možnost. Ale samozřejmě kvalita jde ruku v ruce s cenou.

Líbil se vám tento článek? Napište mi komentář.

Máte další dotazy? Napište mi email pomocí tohoto formuláře ZDE

Zde můžete zanechat komentář

 1. Elen 22 srpna, 2023 at 10:06 am - Reply

  Dobrý den, mohla by jste prosím poradit jaký mobil skvěle fotí nemůžu se pořád rozhodnout.. Doufám že vás tím neobtěžuji.. Škoda že jste tak daleko pořád přemýšlím o kurzu málování ale jste daleko… Maluji také aspoň se snažím ale cítím c sobě že mám uzavřenou nějakou část která chce ven ale nevim jak😉🌹Děkuji Elen Badurová

  • Jana Sádriková 25 srpna, 2023 at 7:29 pm - Reply

   Dobrý den Elen, nevím, jak který mobil, já používám Xiaomi a jsem spokojená. Škoda, že bydlíte daleko, možná pro vás bude možnost malovat podle mého online kurzu, který chystám. Zatím malujte, malujte často a s radostí. Nemyslete na cíl, užívejte si tu cestu k cíli, prostě si hrajte s barvami, zkoušejte, co vše je možné. Držím vám palce a třeba se někdy setkáme na mém kurzu.

Další články