O mně2024-03-01T17:44:45+00:00

Žiju a maluju v severních Čechách

Již 20 let se věnuji malování obrazů s příběhy své vlastní duše

Jako žena narozená v měsíci květnu jsem dostala do vínku, že malování, kreslení a umění všeho druhu mi přinese v životě mnoho radosti. Již jako dítě jsem byla velmi kreativní, milovala jsem malování, hudbu a tanec, věnovala se kreslení portrétů tužkou a navrhování oděvů. Když se rozhodovalo, kam na střední školu a můj výběr umělecké školy neprošel přes síto tehdejší starostlivosti rodičů ve smyslu „Musíš něčím být, musíš mít jistotu, na sny zapomeň“, vystudovala jsem školu, která s uměním měla málo společného.

Nicméně po letech jsem zjistila, že to není to, co mě má v tomto životě naplnit. Stále to ve mně bublalo a chtělo ven. Co je vlastně můj smysl života? Proč jsem tady? Proč se někdo tak namáhal, aby zrovna tohle semínko s mým jménem bylo požehnáno a byl mu dán dar života? Mnozí lidé často hledají smysl života po celý život a já ho našla v umělecké činnosti.

MOJE UMĚNÍ

Intenzivněji jsem se malování opět začala věnovat v roce 2005, kdy jsem tuto činnost začala cítit jako možnost sebevyjádření a sebereflexe. Pokračovala jsem v kresbě realistických portrétů, které ale časem zpomalovaly mojí vlastní kreativitu. Potřebovala jsem do obrazů dávat víc, než jen tvář člověka z fotografie. Potřebovala jsem více svobody. A tak jsem popustila uzdu a začala konečně tvořit srdcem vnitřního umělce.

Moje současná tvorba je ovlivněna z velké části emocemi, sny a fantazií, ale i obyčejnými každodenními starostmi. Po letech hledání a zkoušení různých technik jsem nalezla svou vlastní techniku malby. Jedná se o spontánní nanášení vrstev barev za použití různých strukturovacích technik, kdy výsledek není předem daný. Je to pouze hra spojená s mou vlastní představou plnou fantazie. Miluji přírodu a tak jsou moje obrazy plné lásky k ní, krajinných scenérií plných barev, lásky, něhy a laskavosti. Jsou to příběhy lesního společenství a louky plné květů a života v nich. Svůj projekt jsem nazvala Příroda do obýváku – dostaňme kus krásné přírody prostřednictvím obrazů i do našich domovů či nudných pracoven.

Tvorba je v mém životě velice důležitá. Pomáhá mi vypustit problémy, které se do podvědomí hrnou ze všech stran. Při malování zapomínám, vypouštím, mé myšlenky patří jen přítomnému okamžiku a s ním spojené tvorbě. Přítomný okamžik je jediná možná skutečnost, minulost ani budoucnost neexistuje. Je nádherné plynout v tvůrčím toku – pocity, které se při něm dostavují jsou totiž dosti odlišné. Jednou mám pocity klidné, meditativní, jindy jsem plná energie a vzrušení a nebo se cítím frustrovaně a se spoustou vnitřní kritiky, když zrovna něco nevychází, jak by mělo. Je to vždy velice vzrušující cesta, když pod mými prsty něco nového vzniká. Každý krok mi dodává odvahu, učí mě a nutí mě sledovat ten proces až do úplného konce.

PROPOJENÍ S OSTATNÍMI LIDMI PROSTŘEDNICTVÍM UMĚNÍ

Je také úžasné sdílet svojí tvorbu s ostatními. Ráda přijímám komentáře a reakce lidí na mé obrazy. Největší radost mi vždy udělá moment, kdy někdo projeví zájem o můj originál, když slyším od lidí, že se jich můj obraz nějakým způsobem dotkl. Tento feedback mi dává další motivaci do malování a zlepšování se v této bohulibé činnosti. Každý obraz je totiž jakousi zpovědí umělcovy duše, kde divák najde vždy i to, co je ukryto v jeho vlastní duši. Vím, že moje obrazy přinášejí lidem do jejich domovů více harmonie, lásky a pozitivního myšlení.

Jediné, co v životě potřebuji, je malování a pomáhání ostatním nalézt jejich ztracenou kreativitu. Vše ostatní už totiž mám.

VÝSTAVY

2024 – Mederův dům, Žatec

2023 – Open Art Fest, Praha

2023 – Vinotéka Galerie Hess, Plzeň

2022 – Galerie Jirkov

2022 – Kavárna V Patře, Litvínov

2022 – Kulturní centrum, Klášterec nad Ohří

2022 – Výstavní síň Panský dům, Kynšperk nad Ohří

2021 – Čajovna ZEN Jirkov

2021 – Městská knihovna, Klášterec nad Ohří

2011 – Galerie Thun, Klášterec nad Ohří

2010 – Galerie Thun, Klášterec nad Ohří

2009 – Výstavní dům Panský dům, Kynšperk nad Ohří

2009 – Galerie Thun, Klášterec nad Ohří

2009 – Městská knihovna, Klášterec nad Ohří

2008 – Hotel Svoboda, Rakovník

2007 – Galerie Thun, Klášterec nad Ohří

2006 – Městská knihovna, Klášterec nad Ohří (u příležitosti oslav 60.výročí knihovny)

2006 – výstava a soutěž Galerie Open v Galerii Josefa Lieslera, Kadaň

2006 – Galerie Thun, Klášterec nad Ohří​

ILUSTRACE KNIH

kniha

OCENĚNÍ

soutěž

Září 2020 – Lion International Art Contest – 4. místo dle hodnocení poroty v soutěži ve skupině s více než 12 tis. členy z různých zemí celého světa

soutěž
soutěž

Podívejte se na mé nejnovější příspěvky na blogu

Přejít nahoru